O nas

Zajmujemy się sprzedażą oklein, tapet, w naszej ofercie znajdziesz również listwy i rozety nmc.

niedziela, 8 lutego 2015

Złudzenie optyczne czyli oszukujemy oko.

Dziś będzie o tym jak dobrać tapetę do naszego mieszkania aby wydawało się ono większe, wyższe itd. Często stojąc przed wyborem tapety do naszego mieszkania oprócz takiej oczywistej kwestii czy dana tapeta nam się podoba czy nie musimy dostosować się do takich rzeczy jak np. wielkość naszego mieszkania. Należy bowiem pamiętać że stosując dany kolor lub wzór możemy optycznie zwiększyć, zmniejszyć np. nasz pokój lub go poszerzyć, albo podwyższyć stosując kilka prostych trików.

  1. Jak zwiększyć mały pokoik? To całkiem proste stosując jasne barwy lub jasny drobny wzór niewielki pokój będzie wydawał się większy, w porównaniu gdybyśmy zastosowali w tym samym pokoju ciemne barwy. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to iż pomimo optycznego zwiększenia niewielkiego pokoju czynsz ,ani rachunki za ogrzewanie wcale nie wzrosną. :) Stosując odwrotną zasadę czyli ciemne barwy uzyskamy przytulne wnętrze, przy zdecydowanie ciemniejszych kolorach granat, bordo możemy mieć wręcz wrażenie pudełka wszystko według indywidualnego gustu. Tutaj pozwolę sobie na małą dygresję. Wybierając tapetę do swojego pokoju nie kieruj się nigdy gustem znajomych, przyjaciół czy ulubionej sąsiadki. To twój pokój i Ty przede wszystkim musisz się czuć tam dobrze i komfortowo nawet jeśli wszyscy będą mieć inne zdanie pamiętaj że to Ty będziesz spędzać w tym pokoju najwięcej czasu, on jest dla Ciebie i to Ty musisz się czuć tam dobrze
  2. Długi i wąski pokój co robić? Często w blokach mamy do czynienia z tzw tramwajami czyli długimi i wąskimi pokojami. Nie wiem co brali architekci projektując takie pokoje ale fakt jest taki że często w blokowiskach musimy żyć w takich pokojach. Stosując w takim pokoju na długich ścianach jasną tapetę, a na krótkich ciemną optycznie skrócimy i poszerzymy takie pomieszczenie. Taki sam efekt uzyskamy też stosując na krótkich ścianach zamiast ciemnej tapety, tapetę w pasy tylko że położoną w poziomie. Z własnych doświadczeń mogę dodać że kładąc tapetę w pasy w poziomie zdecydowanie szybciej się tapetuje taką ścianę . ;) Przy takim rozwiązaniu należy jednak pamiętać że optycznie zniżymy też trochę pokój, ale coś za coś. Jeszcze jedno, nawet jeśli w takim pokoju krótka ściana to w 80% okno i do tapetowania nie zostaje tam za dużo. To możemy z takiej sytuacji wybrnąć stosując ciemne zasłony lub rolety uzyskując podobny efekt czyli szerszy i krótszy pokój. Do dodatkowych zalet takiego rozwiązania można dodać że zmieniliśmy proporcje pokoju beż przesuwania ścian i pytania administracji o zgodę. :)
  3. Podwyższamy - obniżamy pomieszczenie. W blokach często mamy do czynienia
    z karłowatymi wysokościami typu 2,45mb lub 2,50mb. Jak ktoś miał szczęście to może trafić na wysokość 2,60 - 2,70mb ale to już absolutny max w blokach. Stosując tapetę w pionowe pasy lub z pionową fakturą optycznie podwyższymy pokój.
    Jeśli mamy mieszkanie w kamienicy czyli tzw starym budownictwie i wysokość naszego mieszkania to np. 3,80 lub 4,20mb to stosując np. tapetę w pasy ale poziome optycznie obniżymy pomieszczenie. Przy tym rozwiązaniu musimy jednak pamiętać że w tym wypadku również je poszerzymy. Jeśli chcemy tylko obniżyć optycznie to podobny efekt uzyskamy również schodząc malowaniem sufitu na ścianę. Przykładowo przy wysokości 3,80 jeśli malując sufit pomalujemy również od góry 50cm ściany uzyskamy dwojaką korzyść. Optycznie obniżymy pokój a także uzyskamy idealną wysokość do tapetowania czyli 3,30mb.
     ( w rolce jest 10mb mając wysokość 3,30mb wykorzystujemy 100% rolki w przypadku tapety bez pasowania wzoru i unikamy odpadu o długości 2,40mb jaki by powstał gdybyśmy tapetowali tą samą ścianę przy wysokości 3,80mb) Jeśli nie chcemy w ten sposób obniżać optycznie pokoju mamy jeszcze jedno rozwiązanie. Stosując szeroką listwę dekoracyjną np. styropianową i malując ją na ciemny kolor również uzyskamy efekt optycznego obniżenia pokoju. Dodatkowo malując lub tapetując sufit w kolorze innym niż biały również będzie się on wydawał być niżej niż jest w rzeczywistości.
Na dziś to wszystko, wkrótce napiszę o tapecie w łazience i innych "mokrych" pomieszczeniach.
Sebastian Łachut

1 komentarz: